Haber

VDO’dan filo verimliliğine odaklanan takograf çözümü: DTCO 2.0

İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Ticaret A.Ş.’nin 2002 yılından bu yana temsilciliğini ve distribütörlüğünü yaptığı Continental VDO markasının 10-11 Temmuz 2012 tarihlerinde Almanya’nın Villingen şehrinde basın toplantısı gerçekleşti.

Sektörün önde gelen otomotiv tedarikçisi Continental, ticari araç piyasasında VDO markası ile pazara sunduğu yenilikleri katılımcılarla paylaştı. VDO, sürücülerin ve tüm taşıt türlerinin güvenliğini optimum düzeye çıkarmayı hedefleyen ürünler ve hizmetler geliştirerek bilgi yönetimini daha etkin hale getirmiş ve çevresel sorunları azaltmayı daima ilke edinmiştir. VDO kazaların önlenmesi, karbondioksit salınımının düşürülmesi, yol yardımı, sürücü-araç ve alt yapı destek birimleri arasındaki bilgi akışının kolaylaştırılmasında aktif olarak destek sağlamaktadır.

1 dakika kurulanı içeren yeni dijital takograf, DTCO 2.0

VDO, bir kez daha filo yönetim operasyonlarını daha verimli, pratik ve güvenli hale getiren dijital takografı mevcut düzenlemelere uyumlu olarak piyasaya sürmektedir. Önceki versiyonlarda olduğu gibi “1 dakika kuralı” yeni DTCO 2.0 takograf cihazında da mevcuttur. Aynı zamanda yeni DTCO 2.0, geliştirilmiş uzaktan veri indirme seçeneğini de kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Yeni nesil VDO takografları, Avrupa Birliği’nin en son yayınladığı bilgi güvenliği şartnamesine uygundur ve yeni manyetik müdahaleye karşı korumalı KITAS II + sensörleriyle daha güvenli hale getirilmiştir.

VDO Takograf Telematik Çözümleri Birimi Yöneticisi Dr. Lutz Scholten konuşmasında, DTCO 2.0 takograf cihazının en önemli özelliğinin kamyonet, otobüs ve kamyonlar için opsiyonel olarak sunulacak olan VDO Counter hizmeti olduğunu vurguladı. Dr. Lutz Scholten, yeni geliştirilen bu hizmetin, sürücü bilgilerini kapsamlı olarak sunduğunu ve Eylül 2012 itibariyle de Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Takograf cihazlarında, belirli bir dakikada yapılan en uzun aktivitenin sürüş zamanı yada dinlenme zamanı olarak sınıflandırılması çok hassas bir şekilde programlanmıştır. Özellikle de kısa mesafeli dağıtım işlerinde, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda, gümrükte sıra beklerken yada aracın sadece bir kaç saniye ilerlediği durumlarda, sürücüler değerli sürüş zamanlarını bu kural sayesinde verimli kullanabilmektedirler. Bir diğer yeni özellik ise, geliştirilmiş kablosuz uzaktan veri indirmedir. VDO Download Device Wide Range(DLD – Uzak Mesafe Veri İndirme Cihazı) ile uyumlu olarak, DTCO verileri, her yerden aktarılabilir. Geçmişte verilerin indirilmesi yalnızca araç hareket halinde söz konusuyken DTCO 2.0 ile filo yöneticisi araç durma pozisyonundayken bile hafızayı okuyabilir ve elde ettiği en son bilgiyi sistemine dahil edebilir.”

Hızlı arşivleme: Veri indirme çözümleri ve değerlendirme yazılımı

Dijital takograf ile birlikte ticari araç filolarının yönetiminde yeni bir dönem başlamıştır. DTCO hafızasında bulunan veriler artık dijital ortamda kaydedilmektedir. Filoların büyüklüğüne ve kullanımına göre özel çözümler, rutin kullanımda etkinliğini kanıtlamıştır ve sürekli geliştirilmeye devam edilmektedir. TIS-Web veri arşivleme ve değerlendirme yazılımı ile internet tabanlı sürücü ve araç planlama gerçekleştirilebilir. TIS-Web, 10 yıllık bir deneyim ve binlerce kullanıcının istekleri doğrultusunda evrimleşmiş, gelişmiş bir dijital takograf veri arşivleme ve değerlendirme yazılımıdır.

En son yeniliklere DLK Pro cihazı örnek verilebilir. Bu yeni veri indirme cihazı takograf hafızası verilerine ek olarak sürücü kartı, servis kartı, ve otoritelerin kontrol kartlarında mevcut bulunan verilerin de indirilebilmesi için pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. DLK Pro, bir cep bilgisayarının USB cihaza dönüştürülmüş halidir. 3,5 inç dokunmatik ekranı sayesinde bir cep telefonu kadar kolay kullanılabilir, dahili yazılımı ve teknik donanımı ile ekstra kart okuyucu ihtiyacını ortadan kaldırır. Şarjlı dahili pili ile her zaman kullanıma hazırdır.

Engeller VDO ile ortadan kalkıyor, yoğun trafikte bile ticari araç yönetimi hızlanıyor

Akıllı Taşımacılık Sistemleri (ITS) sürekli veri alışverişi sayesinde molasız seyahati mümkün hale getirecektir. Park alanı yönetimi gibi yeni hizmetler sürücüler için daha fazla zaman tasarrufu sağlayıp stresi azaltmaktadır. ITS(Intelligent Transport Systems), araç sahiplerinin nakliye işlerini mümkün olan en hızlı, güvenli ve ekonomik şekilde yapmalarını sağlayan bir iletişim ağıdır.

Akıllı Taşımacılık Sistemleri, trafik akışlarının elektronik yönetiminin ve ulaşım kanallarından elde edilen kapsamlı bilginin tüm kullanıcılar arasında paylaşılması yoluyla kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını hedefler. Ciddi kazaların uyarı sistemleri ile duyurulmasından alternatif ve önleyici nitelikteki rota planlamalarına ve araç değişimine kadar bir çok alanda hizmet sunar.

VDO Ticari Araçlar ve Yenileme Pazarından Sorumlu Başkan Dr. Michael Jörg Ruf , ITS ile ilgili olarak şunları söyledi: “Etkinlik ilkesi ticari araç sektörüne damgasını vuran bir kavramdır ve filo operasyonları bütünüyle kar getirmelidir. VDO Markalı ürünler tamamen verimliliği sağlamak üzere geliştirilmiştir. VDO, ITS çalışmaları ile ilgili geniş bir ürün ve hizmet portföyü sunmaktadır.

Bu ürünler ve servisler, taşıtların daha güvenli, ekonomik açıdan düşük maliyetli ve çevre dostu olmalarını sağlamaktadır. Taşıt ve alt-yapı destek birimi arasında verilerin paylaşılmasını da bu ürünler mümkün kılmaktadır. Dijital takograf ve park alanı yönetimi gibi yeni uygulamalar sayesinde bugün ITS‘e hazır durumdayız.”

Takografa yönelik kapsamlı hizmet paketi:

Haberler'e Geri Dön!